Fabryka Ducati Bolonia

Przy okazji wizyty na EICMA w Mediolanie moim celem na następny dzień była fabryka Ducati (oraz muzeum) w Bolonii. Motocykle Ducati nie są moimi ulubionymi, ale zawsze mocno zwiększają ciśnienie w żyłach. Takie motocyklowe Ferrari. Muzeum Ferrari miałem możliwość zobaczenia kilka lat wcześniej i chciałem porównać, jak ten włoski styl będzie się prezentował w motocyklowej wersji. Jak było? Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym postaram się wam przybliżyć to, co mi najbardziej utkwiło w pamięci.

Z wizytą w fabryce Ducati

Bilety rezerwowałem wcześniej na stronie Ducati, aby następnie z małą grupą i przewodnikiem przejść przez miejsce, gdzie rodzą się te czerwone (bo to jest jedyny słuszny kolor dla tej marki) rumaki. Całość fabryki Ducati jest podzielona na strefy, w których powstają kolejne silniki i modele. Czyli na jednej części hali tylko Panigale, na kolejnej Multistrady itd. Co ciekawe Ducati nie produkuje ani nie lakieruje żadnych części do swoich motocykli. Jedną rzeczą jaką dostają prefabrykowaną są niewielkie elementy silnika, które obrabiają na miejscu. Całość motocykli montowana jest ręcznie! Obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć na terenie hal.

fabryka motocykli Ducati

Produkcja silników

W fabryce znajdują się dwie linie montażowe silników. Po wstępnym przygotowaniu elementów w innej sekcji lądują właśnie tutaj. Na pierwszej linii składane są silniki jednocylindrowe, na drugiej czterocylindrowe. Te pierwsze składane są przez jedną osobę, drugie przez dwie. Silnik jedzie po taśmie, ale nie od jednego pracownika do drugiego. Każdy silnik składa jedna osoba idąc wzdłuż taśmy montażowej. Dzięki temu jeden i drugi rodzaj silnika jest składany od początku do końca w 40 minut – ręcznie!

Strefy w fabryce

Kolejne hale fabryki Ducati są podzielone na strefy. Są to:

  • Hospital – tutaj trafiają silniki, które nie przejdą testów po ich złożeniu (przed zamontowaniem do motocykla)
  • Strefa 51 – wstęp zabroniony, tutaj inżynierowie pracują nad motocyklami MotoGP
  • Supermarket – każda hala ma półki wypełnione częściami niezbędnymi do montażu silników oraz motocykli
  • Linie produkcyjne – w podziale na modele motoyckli
  • Development area – miejsce gdzie pracują nad nowymi modelami motocykli
  • Wally – już nie strefa ale robot, który podróżuje po halach dostarczając silniki z A do B (faktycznie przypomina trochę Wally’iego 🙂

Składanie motocykli

Podobnie jak w przypadku silnika, linia produkcyjna motocykli jest obsługiwana ręcznie przez pracowników. Gotowy silnik dostaje ramę, koła oraz pozostałe podzespoły. Pracownicy składający motocykl idą za nim przez całą długość lini produkcyjnej wyposażając go w kolejne elementy. Na koniec pierwsze odpalenie. Ściana, która jest jednym wielkim wyciągiem spalin. Widziałem jak pierwszy raz zagadało Panigale oraz Diavel – muszę przyznać, że jest to szczególna chwila.

Program szkoleniowy

Warto wspomnieć o programie szkoleniowym, jaki jest losowany pomiędzy młodymi uczniami. Lamborghini i Ducati każdego roku wybierają niewielką grupę uczniów, którzy pracują przez kolejne dwa lata (miesiąc w szkole, miesiąc w fabryce) ucząc się i poznając techniki budowy motocykli oraz samochodów. Fajna sprawa dla tych, którzy chcą iść w tym kierunku.

Sprzedaż Ducati Monster

Nie wiedziałem, że to właśnie Ducati Monster w głównej części utrzymuje markę. To właśnie ten model jest najczęściej kupowany na świecie. Najwięcej sztuk motocykli sprzedaje się w USA oraz we Włoszech. Ducati ma również fabrykę w Boliwii oraz Wietnamie. Do nich dostarczane są gotowe silniki z włoskiej fabryki i wyposażane na miejscu. W obu krajach motocykle sprzedawane są tylko na lokalnych rynkach – spokojnie – nie kupicie wietnamskiego Ducati w Europie 🙂

Czy pojechałbym jeszcze raz – tak! Zdecydowanie! Tym razem w sezonie, kiedy liczba pracowników wzrasta o ponad 100%. Poza procesem produkcji Ducati, moment pierwszego odpalenia zaraz po zjechaniu z nimi produkcyjnej – bezcenny! Jeśli uda się wam mieć w grupie dwóch panów po 60-tce (mi się udało), którzy dotarli do swojej mekki i tupią stojąc w miejscu z podniecienia to macie komplet!

Info

  • Wstęp: 17 euro (pojedynczy), 12 Euro (grupa powyżej 10 osób), 12 Euro (pojedynczy dla właścicieli Ducati) – ceny obowiązują od 1 kwietnia 2019 roku.
  • Lokalizacja: Via Antonio Cavalieri Ducati, 3 – Bolognia – Google Maps
  • Oficjalna strona: zobacz