Droga Trolli

Trollstigen, czyli Droga Trolli w Norwegi, część drogi krajowej nr 63 ciągnącej się z Åndalsnes do Valldal. Mieliśmy okazje nią przejechać podczas dłuższej trasy motocyklowej po tym malowniczym kraju.

11 zakrętów, z których większość ma 180 stopni. To nimi dostaniecie się na wysokość 852 m n.p.m. Kręta, wąska droga, na której w wielu miejscach minięcie się dwóch samochodów to wyczyn. W większości na skrajach umieszczone są bariery, jednak tam, gdzie poukładane są tylko pojedyncze kamienie, jedzie się zdecydowanie bardziej ‘rześko’.

Na samej górze znajduje się parking oraz punkt widokowy, do którego trzeba dojść pieszo. Pozycja obowiązkowa dla każdego. Rozciąga się z niego piękny widok na całą okolicę i oczywiście drogę Trolli.

Jeśli planujecie przejazd Drogą Trolli, to warto wiedzieć, że jest otwarta od połowy maja do października. Poza tym okresem nie ma możliwości przejazdu. Zakazane jest poruszanie się pojazdami powyżej 12,4 metra długości. Jest jedynym miejscem na świecie, gdzie ustawiony jest znak ‘uwaga trole’.

znak uwaga trole norwegia

Podsumowując, drogę Trolli na pewno warto zobaczyć i nie chciałbym jej przejechać żadnym innym pojazdem poza motocyklem. U mnie pozostawiła niedosyt. Pokonanie jej zajmuje około 10 minut w jedną stronę. Widoki są piękne, ale zdecydowanie zbyt krótko. Ponadto jest bardzo komercyjna. Porównując ją do rumuńskiej Transapliny lub Transfogarskiej … tęsknię za Rumunią.

Droga Trolli pod górę

Droga Tolli zjazd w dół

TAG